Turner Classic Movies Reveals Impressive Schedule of Horror Movies for Halloween
With the coronavirus pandemic seeing people around the world quarantining themselves in their [...]
September 25th - 27th
Friday, September 25th
6:45 a.m. ET – War of the Planets (1965)
8:30 a.m. ET – Cosmic Monsters (1958)
10 a.m. ET – Satellite in the Sky (1956)
11:30 a.m. ET – The Green Slime (1969)
1:15 p.m. ET – Queen of Outer Space (1958)
2:45 p.m. ET – The Wild, Wild Planet (1965)
4:30 p.m. ET – Village of the Damned (1960)
6 p.m. ET – Children of the Damned (1964)
Sunday, September 27th
2 a.m. ET – Creature from the Black Lagoon (1954)
3:30 a.m. ET – UFO (1956)
prevnextOctober 1st - 10th
Thursday, October 1st
5:45 p.m. ET – Marooned (1969)
Friday, October 2nd
8 p.m. ET – Dracula (1931)
9:30 p.m. ET – Cat People (1942)
11 p.m. ET – House on Haunted Hill (1958)
Saturday, October 3rd
12:30 a.m. ET – The Haunting (1963)
Monday, October 5th
4:30 p.m. ET – Blood and Black Lace (1964)
Friday, October 9th
8 p.m. ET – The Ghoul (1933)
9:30 p.m. ET – The Black Sleep (1956)
11 p.m. ET – Mark of the Vampire (1935)
Saturday, October 10th
12:15 a.m. – Night of the Living Dead (1968)
prevnextOctober 12th - 15th
Monday, October 12th
6 a.m. ET – The Reptile (1966)
7:45 a.m. ET – The Killer Shrews (1959)
9 a.m. ET – King Kong (1933)
11 a.m. ET – The Beast from 20,000 Fathoms (1953)
12:30 p.m. ET – Godzilla (1954)
2 p.m. ET – Creature from the Black Lagoon (1954)
3:30 p.m. ET – Creature from the Haunted Sea (1961)
4:45 p.m. ET – The Green Slime (1969)
6:30 p.m. ET – Night of the Lepus (1972)
Wednesday, October 14th
2:30 p.m. ET – The Thirteenth Chair (1929)
4 p.m. ET – Freaks (1932)
5:15 p.m. ET – Mark of the Vampire (1935)
6:30 p.m. ET – The Devil-Doll (1936)
Thursday, October 15th
1:45 p.m. ET – The Bad Seed (1956)
prevnextOctober 16th - 19th
Friday, October 16th
8 a.m. ET – Little Shop of Horrors (1960)
9:15 a.m. ET – Village of the Damned (1960)
10:45 a.m. ET – The Brain That Wouldn't Die (1962)
12:15 p.m. ET – Carnival of Souls (1962)
1:45 p.m. ET – Dementia 13 (1963)
3:15 p.m. ET – The Raven (1963)
4:45 p.m. ET – Spider Baby (1964)
6:15 p.m. ET – The Nanny (1965)
8 p.m. ET – Dead of Night (1945)
10 p.m. ET – Twice-Told Tales (1963)
Saturday, October 17th
12:15 a.m. ET – Black Sabbath (1963)
Sunday, October 18th
1:45 a.m. ET – The Fearless Vampire Killers (1966)
3:45 a.m. ET – House of Dark Shadows (1970)
Monday, October 19th
8 p.m. ET – The Hound of Baskervilles (1959)
9:30 p.m. ET – Horror of Dracula (1958)
11:15 p.m. ET – The Mummy (1959)
prevnextOctober 20th - 25th
Tuesday, October 20th
1 a.m. ET – The Curse of Frankenstein (1957)
2:45 a.m. ET – Frankenstein Created Woman (1967)
4:30 a.m. ET – Frankenstein Must Be Destroyed! (1970)
Thursday, October 22nd
11:30 p.m. ET – The Mystery of the Wax Museum (1933)
Friday, October 23rd
1 a.m. ET – Night of the Living Dead (1968)
8 p.m. ET – Pit and the Pendulum (1961)
9:45 p.m. ET – Spirits of the Dead (1968)
12 a.m. ET – Murders in the Rue Morgue (1971)
Saturday, October 24th
2:15 p.m. ET – Brainstorm (1983)
Sunday, October 25th
1:45 a.m. ET – The Werewolf (1956)
3:15 a.m. ET – The Howling (1981)
5 a.m. ET – The Mummy (1932)
5:30 p.m. ET – What Ever Happened to Baby Jane? (1962)
12 a.m. ET – Haxan: Witchcraft Through the Ages (1922)
prevnextOctober 26th - 29th
Monday, October 26th
2 a.m. ET – Diabolique (1955)
4:15 a.m. ET – Eyes Without a Face (1959)
8 p.m. ET – Nothing But the Night (1972)
9:45 p.m. ET – Madhouse (1974)
11:30 p.m. ET – From Beyond the Grave (1973)
Tuesday, October 27th
1:30 a.m. ET – Scream and Scream Again (1970)
3:15 a.m. ET – The Satanic Rites of Dracula (1973)
4:45 a.m. ET – Dracula A.D. 1972 (1972)
Thursday, October 29th
6 a.m. ET – Haunted Gold (1932)
7 a.m. ET – The Devil-Doll (1936)
8:30 a.m. ET – Before Dawn (1933)
11 a.m. ET – Tormented (1960)
2:15 p.m. ET – Night of Dark Shadows (1971)
4 p.m. ET – Indestructible Man (1956)
5:15 p.m. ET – From Hell It Came (1957)
6:30 p.m. ET – Death Curse of Tartu (1966)
prevnextOctober 30th - November 1st
Friday, October 30th
6:30 a.m. ET – Doctor X (1932)
8 a.m. ET – The Mask of Fu Manchu (1932)
9:30 a.m. ET – The Most Dangerous Game (1932)
10:45 a.m. ET – Island of Lost Souls (1932)
12 p.m. ET – White Zombie (1932)
1:30 p.m. ET – The Vampire Bat (1933)
2:45 p.m. ET – The Mystery of the Wax Museum (1933)
4:15 p.m. ET – Mad Love (1935)
5:30 p.m. ET – The Walking Dead (1936)
6:45 p.m. ET – The Return of Doctor X (1939)
8 p.m. ET – The Four Skulls of Jonathan Drake (1959)
9:15 p.m. ET – Eye of the Devil (1966)
11 p.m. ET – The Devil Rides Out (1968)
Saturday, October 31st
12:45 a.m. ET – The Wicker Man (1974)
6 a.m. ET – Freaks (1932)
7:15 a.m. ET – Dr. Jekyll and Mr. Hyde (1932)
9 a.m. ET – House of Wax (1953)
10:45 a.m. ET – Children of the Damned (1964)
12:30 p.m. ET – The Bad Seed (1956)
2:45 p.m. ET – The Picture of Dorian Gray (1945)
4:45 p.m. ET – The Wolf Man (1941)
6 p.m. ET – The Haunting (1963)
10 p.m. ET – Them! (1954)
12 a.m. ET – The Seventh Victim (1943)
Sunday, November 1st
1:30 a.m. ET – I Walked with a Zombie (1943)
3 a.m. ET – The Body Snatcher (1945)
4:30 a.m. ET – The Leopard Man (1943)
prev